تهران برق مرجع خرید تجهیزات برق روشنایی, برق صنعتی

اینترلاک مکانیکی

اینترلاک به چه معناست؟

اینترلاک یک ویژگی می باشد که موجب وابسته شدن حالت دو مکانیسم یا عملکرد به یکدیگر می شود. این ویژگی ممکن است برای جلوگیری از برخی حالات ناخواسته در یک دستگاه، دستگاه های الکترونیکی و یا الکتریکی مورد استفاده قرار بگیرد. در اکثر دستگاه ها، از یک اینترلاک برای جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه در برابر عملکرد خود یا آسیب رساندن به خود به وسیله ی تغییر وضعیت یک حالت ها استفاده می گردد. به عنوان مثال آسانسورها مجهز به یک اینترلاک هستند که مانع از باز شدن آسانسور درهای آن می شود و از حرکت آسانسور ثابت (با درهای باز) جلوگیری می کند. البته گاهی اوقات اینترلاک ها را ممکن است با سوئیچ ها معمولی اشتباه بگیرند. مثلاً در مایکروویوهای خانگی معمولی، سوئیچی که باعث باز و یا بسته بودن در آن می شود، اینترلاک نبست و یک سوئیچ معمولی می باشد.

اینترلاک ها در انواع زیر موجود هستند:

  • اینترلاک مکانیکی
  • اینترلاک الکترومکانیکی
  • اینترلاک رله
  • اینترلاک الکترونیکی

در زیر به تعریفی از اینترلاک مکانیکی می پردازیم.

اینترلاک مکانیکی

در اینترلاک های مکانیکی از ایمنی خاص خود استفاده می شود، مانند حرکت ماشه در یک سلاح، یعنی با قرار دادن ضامن (که می تواند دسته یا هندل عمل دهنده باشد) درون مکانیزم مکانیکی دستگاه و قفل کردن آن حاصل می‌شود. در این حرکت فاصله بین پین و درز به طور کامل مسدود می شود. در واقع عملکردی مانند قفل کردن و مسدود کردن مکانیزم قطع و وصل یک کلید توسط ادوات مکانیکی مانند ضامن ها، اهرم و … در راستاس افزایش ایمنی آن دارد.

از این نوع اینترلاک ها در صنایع متفاوتی استفاده می گردد که می توان به موارد پیش رو اشاره کرد: استافده در شیرآلات کنترلی، کنتاکتورها، آسانسورها، صتایع الکتریکی و … . به عنوان مثال اگر بخواهیم توضیح مختصری در حوزه شیرآلات بدهیم باید به امنیت ایجاد شده توسط اینترلاک مکانیکی اشاره کرد. بدین صورت که از آسیب رسیدن به فردی که از آن شیر استفاده می کند و یا از آسیب رسیدن به خود شیر ممانعت به عمل می آورد. فشار آب موجود به هنگام از شیر در برخی مواقع ممکن است خساراتی به وجود آورد که این اینترلاک می تواند از آن جلوگیری کند.

دسته بندی اینترلاک ها

اینترلاک ها عموماً به دو دسته تقسیم می شوند:

  • اینترلاک های عملکردی که در کاربردهای MV گنجانده شده اند و فقط به عملکرد دستگاه واقع در همان واحد ها اختصاص داده شده است. این همبستگی ها و یا در واقع همان اینترلاک ها معمولاً با استفاده از دستگاه های مکانیکی خاص مرتبط با مکانیسم های دستگاه انجام می شوند.
  • بین واحدهای عملکردی MV یا بین یک واحد کاربردی و تجهیزات دیگر مانند ترانسفورماتور MV / LV به اینترلاک می شود. بیشتر این تعویض ها با استفاده از کلیدهایی که هنگام آزاد شدن از یک تجهیزات به تجهیزات دیگر منتقل می شوند، محقق می شوند. برخی مواقع ممکن است که اینترلاک ها تعمیم یافته باشند.

عملکرد و کاربرد اینترلاک ها

برخی از اینترلاک ها در واحدهای کاربردی MV مطابق با IEC 62271 200، به یک کلید فلزی محصور شده اختصاص داده شده، به عنوان مثال برای جلوگیری از:

  • بستن سوئیچ یا قطع کننده مدار (کلید مینیاتوری) بر روی یک سوئیچ بسته شده برای اتصال به زمین
  • بستن یک سوئیچ ارت در حالی که عملکرد سوئیچینگ مرتبط، خود بسته است

همچنین استفاده از اینترلاک های مکانیکی نیز در کلیدهای مینیاتوری برای جلوگیری از اتصال همزمان هر دو منبع انرژی به بار، پر کاربرد و زیاد می باشد. سیستم اینترلاک با استفاده از حرکت مکانیکی دسته قطع و وصل، مانع از تغییر وضعیت یک کلید مینیاتوری از حالت روشن به حالت خاموش می شود.

نقش حفاظتی اینترلاک در صنعت برق :

در پست های فشار قوی، تعدادی از کلید زنی ها به ترکیب و حالات تجهیزات پست، بستگی داشته و نیاز به یک سری کلید زنی های ترتیبی دارند. برای ورود یا خروج صحیح تجهیزات در مدار و دسترسی پرسنل تعمیر و نگهداری تجهیزات به اینترلاک های مناسب، نیاز می باشد تا بدین ترتیب از کلیدزنی غیر مجاز در پست جلوگیری به عمل آمده و ایمنی پرسنل برای دسترسی به پست، تضمین گردد. همچنین ضروریست تا سلامت پرسنل در طول بهره برداری و تعمیر و نگهداری تجهیزات و باز و بست کلید و سکسیونر باید تضمین شود.

برند هیوندای

فروشگاه تخصصی تهران برق که یکی از فعال ترین مراکز در صنعت برق می باشد، در این زمینه با تامین اینترلاک مکانیکی برتد هیوندای در خدمت شما عزیزان می باشد. با توجه به کاربری زیاد این قطعه صنعتی و الکتریکی، نیازمندی های خود را از طریق سایت ما رفع نمایید. رنج های متفاوتی از اینترلاک های هیوندایی موجود می باشد که بسته به نیاز خود باید انتخاب و استفاده گردد.تلاش مجموعه ما تامین و ارائه بهترین ها با بهترین کیفیت ها برای شما می باشد. در همین راستا جهت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تامین و یا سوالات فنی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

جهت مشاهده محصولات اینترلاک تهران برق کلیک کنید

جهت مشاهده مقالات تهران برق کلیک کنید

Rate this post
آخرین مقالات