تهران برق مرجع خرید تجهیزات برق روشنایی, برق صنعتی

رله شنت

در الکترونیک، شنت وسیله ای است که یک مسیر مقاومت کم برای جریان الکتریکی ایجاد می کند، تا بتواند آن را از نقطه دیگری از مدار عبور دهد. اصل این اصطلاح در فعل شنت به معنی دور شدن یا دنبال کردن راهی متفاوت است. با چند مثال نحوه کار و عملکرد شنت را در مدار توضیح می دهیم.

بای پس کردن دستگاه

به عنوان مثال در چراغ های ریسه ای مینیاتوری که به صورت سری سیم کشی می شوند، وقتی رشته در یکی از لامپ های رشته ای می سوزد، ولتاژ کامل خط در لامپ سوخته ظاهر می شود. یک مقاومت شنت، که به طور موازی در طول رشته قبل از سوختن متصل شده است، کوتاه می شود تا رشته سوخته را دور زده و بقیه رشته را روشن نگه دارد. اگر چراغ های زیادی بسوزند، شنت نیز می سوزد و برای یافتن نقطه خرابی نیاز به استفاده از مولتی متر می باشد.

فتو ولتائیک

در فتوولتائیک، این اصطلاح به طور گسترده ای برای توصیف اتصال کوتاه ناخواسته بین تماس سطح جلو و عقب سلول خورشیدی استفاده می شود، که معمولاً در اثر آسیب ویفر ایجاد می شود.

برق گیر

مثلاً یک لوله پر از گاز می تواند به عنوان شنت مورد استفاده قرار گیرد، به ویژه در یک برق گیر. نئون و سایر گازهای نجیب دارای ولتاژ شکست بالا هستند، به طوری که جریان عادی از آن ها عبور نمی کند. با این وجود، صاعقه مستقیم (مانند آنتن برج رادیویی) باعث قوس شنت شده و مقدار زیادی برق را به زمین منتقل می کند و از فرستنده ها و سایر تجهیزات محافظت می کند. نوع دیگر قدیمی برق گیر از یک شکاف جرقه ای باریک ساده استفاده می کند که در صورت وجود ولتاژ بالا، قوس از روی آن عبور می کند و یا به زبان خودمانی می پرد. گرچه این یک راه حل کم هزینه است، اما ولتاژ تحریک کننده بالای آن تقریباً هیچ محافظتی برای دستگاه های الکترونیکی مدرن که از مدار محافظت شده تأمین می شوند، ارائه نمی دهد.

رله شنت چیست؟

رله شنت، رله ی نگهدارنده برقی می باشد که به طور معمول به صورت NC به طور موازی با یک سوئیچ دیواری سیم کشی می شود. برای مثال در هنگام قطع برق، روشنایی اضطراری کنترل دستی به طور خودکار روشن می شود. در واقع هنگامی که برق عادی از بین می رود، کنترل توسط رله بسته شده معمول عبور می کند و قدرت کامل به وسایل اضطراری ارائه می شود .رله اضطراری شنت در یک جعبه اتصال دو باند با یک مانع جدا کننده ولتاژ عرضه می شود و با یک حلقه گچ که قدرت عادی و اضطراری را جدا می کند، حمل می شود. این اندازه کامپکت و به اصطلاح جمع و جور اجازه می دهد تا سوئیچ های دیواری مستقیماً روی جعبه اتصال سوار شوند. پس یعنی کنترل دستی روشنایی اضطراری با خیال راحت انجام می شود. یکی از مزایای این نوع رله این است که وابسته به نیروی برق نیست، در واقع ایده آل برای کم نور شدن دیوارها می باشد.

کاربرد رله شنت

رله شنت در کلید اتوماتیک نقش یک فرمان دهنده مناسب در مواقع مورد نیاز را ایفا می کند. کاربرد رله شنت در کلید اتوماتیک متفاوت است ولی بیشترین کاربرد رله شنت در کلید اتوماتیک به حفاظت مربوط می شود چون رله شنت در نهایت باید کلید را قطع کند. در داخل کلید‌های اتوماتیک که معمولاً به عنوان کلید اصلی تابلو برق چیلر و یا سردخانه استفاده می‌شود قسمتی وجود دارد که قابلیت نصب رله شنت را دارد. این قسمت زیر روکش کلید است که با بازکردن روکش قابل مشاهده می باشد. با نصب این رله داخل کلید اتوماتیک به محض برق دار شدن رله، کلید را از مدار خارج می‌نماید. یکی از موارد استفاده از رله شنت این است که می توان بی متال ‌های تابلو برق دستگاه را با رله شنت سری کرد تا هنگامی که به هر دلیلی بی متال قطع کرد رله شنت هم کلید اتوماتیک را قطع کند و برق اصلی تابلو قطع شود، زیرا در مواردی رخ می‌دهد که بی متال فرمان قطع داده است، ولی به دلیل خال زدن پلاتین های کنتاکتور هنوز جریان برق در حال عبور از کنتاکتور بوده و باعث سوختن سیم پیچ مصرف کننده می‌شود.

نحوه عملکرد رله شنت

رله شنت همان طور که از نامش هم پیدا است یک رله است و همان طور که می دانید رله از یک بوبین تشکیل شده است که با برق دار شدن بوبین، رله عمل می کند حالا این عمل پس از وصل بوبین می تواند وصل کنتاکت باشد مانند رله شیشه ای یا کنتاکتور ها یا هم یک عمل مکانیکی صورت بگیرد مانند رله شنت هیوندای که با وصل رله داخلی آن، یک قطعه مکانیکی حرکت کرده و وقتی داخل کلید اتوماتیک قرار  بگیرد حرکت این قطعه مکانیکی باعث می شود که کلید ما قطع کند یا به اصطلاح تریپ دهد.

بیاید با ذکر یک مثال درک این موضوع را راحت تر کنیم. اگر ما  یک تابلو بانک خازنی  را بخواهیم نصب کنیم این رله کاربرد حفاظتی را در تابلو بانک خازنی ایفا می کند و به این صورت قرار می دهیم که رله به ترموستاتی داخل  تابلو وصل می کنیم و دما را روی ۵۵ درجه سانتی گراد می گذاریم و اگر در تابلو بانک خازنی ما، دمای داخل تابلو در اثر گرم شدن خازن بالا برود ترموستاتی که به رله شنت متصل است عمل کرده و به طبع آن هم رله شنت داخل کلید اتوماتیک عمل می کند و در نهایت کلید اصلی قطع می شود، ما در این مدار با استفاده از رله شنت اجازه نمی دهیم که دمای داخل تابلو از ۵۵ درجه سانتی گراد بالا تر برود.

قیمت رله شنت

با توجه به توضیحاتی که در مورد رله شنت (شانت) داده شد، حال می توانید انتخاب مناسب تری برای خرید این رله داشته باشید. کارشناسان ما در این حوزه همانند سایر تحهیرات الکتریکی آماده راهنمایی شما عزیزان هستند.

با تماس و دریافت مشاوره لازم در این زمینه از طریق کارشناسان تیم ما، لیست قیمت رله شنت با برند های متفاوت و برتر نیز در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

جهت مشاهده محصولات رله شنت تهران برق کلیک کنید

جهت مشاهده مقالات تهران برق کلیک کنید

Rate this post
آخرین مقالات