تهران برق مرجع خرید تجهیزات برق روشنایی, برق صنعتی

لامپ ادیسونی

لامپ های ادیسون، که مصطلح به لامپ های آنتیک و یا لامپ های وینتیج می باشند، به لامپ های رشته ای کربن یا تنگستن اولیه می گویند که امروزه با نام لامپ های مدرن که بازتولید کننده ظاهر قدیمی خود هستند، اشاره دارند. بیشتر این لامپ ها بازتولید لامپ های رشته ای زخم هستند که در اواخر قرن بیستم توسط شرکت الکتریک نور ادیسون محبوب شدند. این لامپ ها به راحتی توسط سیم پیچ های طولانی و پیچیده رشته های داخلی خود و با تابش زرد بسیار گرم نوری که تولید می کنند شناسایی می شوند (بسیاری از لامپ ها در دمای رنگ 2200-2000 درجه کلوین نور را منتشر می کنند.

لامپ ادیسونی

تاریخچه لامپ های ادیسونی

لامپ های دارای رشته کربن برای اولین بار توسط جوزف سوان در فوریه 1879 و توسط ادیسون در اکتبر 1879 نشان داده شدند. لامپ های رشته ای کربن، اولین لامپ های برقی، در سال 1879 به صورت تجاری در دسترس قرار گرفتند. در سال 1904 یک رشته تنگستن توسط مجارهای اتریشی الکساندر جاست و فرانجو هانامان اختراع شد و از ماندگاری بیشتری نسبت به رشته بامبو کربنیزه شده استفاده می شد. ورود یک گاز خنثی به حباب شیشه ای (یا لامپ) نیز به بهبود طول عمر و روشنایی لامپ کمک می کند. برای تولید نور کافی، این لامپ ها نیاز به استفاده از رشته های بسیار طولانی داشتند و تا زمان توسعه و پیشرفت تکنولوژی رشته های تنگستن با کارآیی بیشتر، این لامپ ها باقی ماندند.

تولید مجدد لامپ های ادیسونی

می توان گفت به گونه ای که طراحی رشته های پیچیده لامپ ها به طور هرگز کامل رها نشده بود، نوآوری در بهره وری انرژی به سرعت از طراحی این لامپ ها پیشی گرفت. با این وجود، 51 سال پس از اجرای کارآمدتر شدن طرح ها، چراغ های مدرن و پر طرفدار “سبک ادیسون” در بسیاری از مشاغل و خانه هایی که تمایل به روشنایی اتمسفر یا نورپردازی کلاسیک و قدیمی دارند، دوباره زنده شد.

تولید مثل لامپ های عتیقه در دهه 1980 توسط باب روزنزویگ آغاز شد. او پس از تماشای یک عملیات نجات، فروش لامپ های سبک متفاوت را آغاز کرد. تولیدات این لامپ ها بیشتر تا اوایل قرن 21 به مجموعه دارها و خانه های تولید کننده فروخته می شد، تا زمانی که مقررات جدید روشنایی با مصرف انرژی زیاد را در بسیاری از کشورها ممنوع کرد. روشنایی خانگی به سمت لامپ های کم مصرف و چراغ های LED یا کامپکت منتقل شد، اما تقاضا برای لامپ های رشته ای (ادیسونی) نیز افزایش می یافت. این موضوع قابل ذکر است که لامپ های سبک ادیسون در بیشتر مکان ها به عنوان “نورپردازی ویژه” از این ممنوعیت معاف هستند.

لامپ های مدرن ادیسونی برای تولید همان نور و شکل لامپ طراحی شده اند تا نسخه ای با انرژی بیشتر از لامپ های محبوب تولید مثل قدیمی را ارائه دهند. می توان گفت کویل های تنگستن مدرن در حال حاضر از نوع کار آمدترین هستند. این لامپ ها همچنین همان شکل و ظاهر خود را حفظ کرده اند تا سبک تولید ادیسونی بیشتر باقی بماند و به همین دلیل اغلب از شکل پیاز یا گلابی بلند یا مدل ST استفاده می شود. لامپ های رشته ای LED دارای رشته های ساطع کننده نور چندگانه در لنزهای شیشه ای هستند، که لامپ های عتیقه را یادآور می شوند، هرچند همیشه از نظر ظاهر یکسان نیستند. لامپ هایLED، از جمله انواع رشته های LED، بسیار کارآمدتر از هر روشنایی رشته ای هستند.

انواع شکل ظاهری لامپ های ادیسونی

این لامپ های انواع و اقسام شکل های ظاهری متفاوتی دارند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می نماییم:

 • لامپ ادیسونی خیاری
 • لامپ ادیسونی الماسی
 • لامپ ادیسونی قلبی
 • لامپ ادیسونی حبابی
 • لامپ ادیسونی اشکی
 • لامپ ادیسونی خمره ای

ویژگی های لامپ ادیسونی

 • این لامپ ها دارای ظاهر کلاسیک و زیبایی هستند، به این صورت که تعدادی رشته ی نورانی در یک حباب شیشه ای قرار گرفته است و در نتیجه جلوه ای رویایی برای فضای مد نظر ایجاد می کنند. 
 • در عین زیبایی و جذابیت، تکنولوژی آن ها بر پایه ی ال ای دی است و در نتیجه مصرف انرژی آن ها بسیار پایین است و می توان با خیال راحت از آن ها در دکور منازل و فضاهای هنری استفاده کرد. 
 • سرپیچ های آن ها کاملاً استاندارد بوده و در انواع معمولی و شمعی یافت می شوند، در نتیجه می توان آن ها را به راحتی جایگزین لامپ های معمولی قدیمی کرد. 
 • این لامپ ها در دماهای بسیار پایین (حدود -20) و دماهای بسیار بالا (حدود 80 درجه) نیز کارایی خود را از دست نمی دهند و مانند حالت معمول با بالاترین کیفیت کار می کنند. 
 • در تهیه آن ها از سرب، جیوه و دیگر مواد سمی استفاده نمی شود، در نتیجه استفاده از آن ها کاملاً بی ضرر بوده و دوست دار طبیعت و محیط زیست هستند.
 • در اشکال و قیمت های مختلف یافت می شوند که این امر تنوع در انتخاب را بالا برده و تقریبا هر شخص با هر سلیقه و بودجه ای می تواند از این لامپ ها برای نورپردازی فضای مد نظر خود  استفاده کند.

قمیت لامپ ادیسونی

با توجه به اینکه لامپ های ادیسونی با همان لامپ های فیلامنتی مدت زمان زیادی نیست در بازار و دنیا رایج شده است، اما در همین مدت زمان مورد توجه بسیاری از عموم برای کاربری های متفاوتی قرار گرفته است. شکل ظاهری خاص این لامپ ها موجب ایجاد شدن طرح های خلاقانه بسیاری شده است. شما هم می توانید با مراجعه به سایت تخصصی تهران برق در حوزه برق الکترونیک، خریدی راحت با قیمتی مناسب برای لامپ ها داشته باشید. با برقراری تمای با کارشناسان ماهر مجموعه تهران برق، به اطلاعات فنی و همچنین لیست قمیت لامپ های ادیسونی دسترسی خواهید داشت.

Rate this post
آخرین مقالات