تهران برق مرجع خرید تجهیزات برق روشنایی, برق صنعتی

کلید محافظ جان چیست؟

کلید محافظ جان یکی از کلیدهای حفاظتی برق است که از آن برای حفاظت تجهیزات و اشخاص در سیستم برقی است و استفاده می شود. کلید محافظ جان یکی از بهترین و ایمن ترین کلیدهای حفاظت است و برای قطع جریان برق و نشتی آن و از شوک با تماس غیر مستقیم برق می باشد و مناسب است. در ادامه به مبحث کلید محافظ جان نیز می پردازیم:

کلید محافظ جان (RDC) و مدار قطع کننده اتصال به زمین (GFI)

الکتریسیته بسیار شگفت آور است اما به همان اندازه می تواند خطرناک باشد. آیا می دانید که فقط یک پنجم ثانیه طول می کشد تا جریان الکتریکی قوی از قلب شما جریان یابد و شما را به کشتن دهد؟ اگر مدام از ابزارهای الکتریکی استفاده می کنید، باید فکری به حال خطرهای احتمالی ناشی از الکتریسته بکنید. زمانی که از برش دهنده سیم استفاده می کنید، جریان الکتریسته آن باید به جایی برود. اگر آن ابزار دارای روکش فلزی باشند و شما روی زمین ایستاده باشید، ریسک بالایی وجود دارد که بدن شما اتصال کوتاه انجام دهد. یکی از راه های کاهش خطر این است که از کلید محافظ جان (RDC) یا مدار قطع کننده اتصال به زمین (GFI) استفاده کنید. این ابزارها، طور خودکار جریان های الکتریسته را قبل از اینکه باعث برق گرفتگی، آتش سوزی و یا سایر آسیب ها شود، مهار می کند. در این مقاله قصد داریم نگاه دقیق تری داشته باشیم که چطور این ابزارها می توانند زندگی شما را نجات دهند

چه چیزی مشابه کلید محافظ جان است؟

کلید محافظ جان یا  RCD مشابه ترمینال های الکتریکی یا همان ترانسفورماتورها عمل می کنند. در یک ترانسفورماتور، دو سیم (سیم اصلی و سیم ثانویه) در اطراف یک هسته ی مدور پیچیده می شوند. با استفاده از مقادیر متفاوت سیم ها در دو کویل، یک ترانسفورماتور می تواند جریان الکتریکی با ولتاژ بالا را به یک ولتاژ کم(یا برعکس)، تغییر دهد.

در داخل RCD، کابل های زنده و خنثی، از منبع الکتریکی، شبیه به ترانسفورماتور، در اطراف یک هسته آهنی قرار می گیرند. کابل زنده، یک طرف هسته و کابل خنثی در طرف دیگر است، به طوری که:
جریان متناوب از طریق سیم زندهجریان دارد. (در تصویر سیم سبز رنگ)
با شروع کار، یک میدان مغناطیسی در هسته آهنی ایجاد می شود. درست مانند یک ترانسفور ماتور(این جریان در تصویر به فلش آبی به نمایش درآمده است).
در همین حال، یک جریان متناوب متضاد نیز از طریق سیم خنثی(در تصویر به رنگ نارنجی است)، به جلو و عقب، جریان می یابد.
جریان خنثی، یک میدان مغناطیسی برابر و مخالف در هسته ایجاد می کند.(در تصویر به رنگ قرمز است).
در شرایط عادی، میدان مغناطیسی ناشی از سیم های زنده و خنثی حذف می شود . هیچ میدان مغناطیسی در هسته وجود ندارد و هیچ چیزی برای جلوگیری از جریان دستگاه شما ایجاد نمی شود.

زمانی که مشکلی بوجود می آید دقیقا چه اتفاقی می افتد؟

اکنون فرض کنید که کابل دستگاه الکتریکی شما آسیب دیده و یا قطع می شود. در این صورت به طور موثر جریان نشتی از مدار ایجاد می شود. بنابراین در سیم های زنده و خنثی، جریان های نابرابری وجود خواهد داشت. یکی از سیم ها جریان بیشتری نسبت به دیگری حمل می کند، بنابراین میدان مغناطیسی که تولید می کند دیگر حذف نخواهد شد و میدان خالص در هسته وجود خواهد داشت.
این موضوع چگونه به ما کمک می کن؟ هسته ی آهنی یک سیم سوم کوچکتر در اطراف خود دارد. این سیم، کویل جستجو یا آشکارساز نامیده می شود که برای سوئیچ سریع الکترومغناطیس به نام رله، در نظر گفته شده است. زمانی که عدم تعادل جریان رخ می دهد، میدان مغناطیسی ایجاد شده در هسته موجب می شود که جریان الکتریکی در سیکل جستجو، جریان یابد. این جریان محرک رله است. رله در نهایت مدار را قطع می کند.

آِیا شما به خرید کلید محافظ جان نیاز دارید؟

با وجود اینکه RCD ها یکی از ابزارهای ایمنی حیاتی هستند که در صورت بروز خطا، موجب کاهش خطر  می شوند، کمتر از نصف(49 درصد) از خانه ها چنین چیزی در جعبه فیوز خود دارند.
اگر از ابزارهای قدرمند مثل واشر فشار، اره برقی یا دستگاه چمن زنی استفاده می کنید، بهتر است با بکارگیری یک RCD از جان خود محافظت کنید.

چگونه افراد دچار برق گرفتگی می شوند؟

آمارهای سالیانه نتایج متفاوتی را نشان می دهد اما آمار ایالت متحده آمریکا نشان می دهد که مرگ و میر با برق گرفتگی یکی از پنج علت اصلی مرگ در محل کار است. همچنین جریان الکتریسیته بسیاری از افراد را در خانه کشته و یا مجروح می کند. حوادث برقی تنها در ایالات متحده سالیانه به چند صد مرگ و چندین هزار صدمه، منجر می شود. حال سوال اینجاست که چطور و چرا مردم دچار برق گرفتگی می شوند؟ اساسا به دلیل اینکه آنها به طور تصادفی تجهیزات ولتاژ بالا را لمس می کنند یا به دلیل اینکه دستگاه های برقی به گونه ای از کار افتاده اند که لمس قطعات فلزی آن خطرناک می شود. بسیاری از دستگاه های فلزی دارای فیوزی برای محافظت در برابر جریان های زیاد، هستند، اما در چنین وضعیتی کمک کننده نخواهد بود. برخی از لوازم نیز دارای کابل های متصل به زمین هستند که از ما محافظت می کنند. کابلی که متصل به زمین است، بخشی از جریان برق معمولی نیست، بلکه فقط یک کابل یدکی است که به قطعات فلزی دستگاه متصل است و در نهایت از طریق سیم کشی خانگی شما توسط یک سنسور فلزی یا لوله آب به زمین متصل می شود. ایده اصلی این است که اگر بخش فلزی یک دستگاه الکریکی لمس شد، جریان اضافی از طریق کابل زمین، دور شود. اما اگر کابل متصل به زمین درست کار نکند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ این جایی است که کلید محافظ جان یا RCD ها و GFI ها به کمک ما می آیند.

الکتریسته + مغناطیس = الکترو مغناطیس چیست؟

جریان الکتریکی می تواند فضای معناطیسی ایجاد کند، در حالی که میدان مغناطیسی می تواند جریان الکتریکی را به حرکت درآورد. کلید محافظ جان از ارتباطات بین الکتریسته و مغناطیس به یک شیوه ی بسیار هوشمندانه استفاده می کنند.
فرض کنید که از یک ابزار بسیار قدرتمند مانند ماشین چمن زنی استفاده می کنید. دو سیم منبع برق متصل به موتور الکتریکی وجود دارد که تیغه ی برش را به چرخش وا می دارد. یک سیم، فاز یا سیم زنده و دیگر سیم خنثی نامیده می شود. اگر به طور تصادفی یکی از این دو سیم قطع شود، جریان باید به سمتی برود. در این صورت بدن شما بخشی از مدار خواهدشد و در عرض یک ثانیه خواهید مرد. اما اگر کابل به یک کلید محافظ جان یا RCD متصل شود، RCD تغییر ناگهانی جریان را تشخیص می دهد و مدار را در حدود 30 تا 50 میلی ثانیه قطع می کند. این قطع جریان باید آنقدر سریع رخ دهد تا زندگی شما در خطر نباشد.

لیست محصولات کلید محافظ جان تهران برق
 

Rate this post
آخرین مقالات